Ochrana dřeva
Ochrana dřeva se provádí zejména proti dřevokaznému hmyzu, plísním a dřevokazným houbám.
Hlavním důvodem ochrany dřeva proti škůdcům je zabránit ekonomickým škodám a samozřejmě ochránit lidské zdraví.
Dřevokazný hmyz
Mezi zajímavé druhy dřevokazného hmyzu patří červotoč proužkovaný, dřevokaz čárkovaný, hrbohlav parketový nebo tesařík krovový. Všichni tyto škůdci způsobují na dřevě viditelné poškození.
Pokud mají tyto škůdci ideální podmínky, mohou během několika let způsobit na dřevěných konstrukcích závažná poškození, které mohou vést až k narušení statiky konstrukce, a proto se z důvodu ochrany dřevo chemicky ošetřuje. Dřevo lze ošetřit nátěrem, postřikem, máčením a tlakovou injektáží. Po chemickém ošetření lze garantovat až 10 let záruky na ochranu dřeva. Chemickou ochranu lze aplikovat i jako prevenci.
Dřevokazné houby
Dřevokazné houby patří k nejčastějším škůdcům, spadá mezi ně především Dřevomorka domácí, Pórnatka placentová, Trámovka plotní a Popraška sklepní. Dřevokazné houby se vytvářejí při optimální vlhkosti, se specifickou výjimkou dřevomorky, vyžadují vlhkost vyšší než 20%. Tyto houby se vytvářejí přímo na dřevě, kterým prorůstají a způsobují jeho rozklad. Poté se vytvoří plodnice, která produkuje nebezpečné spory.
Zajímavosti z ochrany dřeva
- Škody na dřevě působí hlavně larvy brouků.
- Larva tesaříka se vyvíjí 3 až 10 let.
- Dřevomorka patří mezi hřibovité houby.
- Dřevomorka je původem z Himalájí.